Opsesija kilogramima - Kako mediji utiču na naše samopouzdanje i zdravlje

Bajadera Blog 2024-03-29

Kako se boriti sa opterećenošću kilogramima i negativnim uticajem medija na percepciju sopstvenog tela. Saveti za zdrav odnos prema ishrani i telu.

Opsesija kilogramima - Kako mediji utiču na naše samopouzdanje i zdravlje

U modernom dobu, dobar izgled se ističe kao jedan od glavnih kvaliteta čoveka, a to je sve češće povezano sa zahtevom da se bude mršav. Mediji su do te mere počeli da ističu mršavost kao kvalitet da su ljudi, posebno žene, opterećeni brojanjem kalorija i razmišljanjem o hrani.

Utjecaj medija na percepciju tela

Anoreksične manekenke i javne ličnosti predstavljaju model devojkama koje se svakodnevno izgladnjuju. Mnoge žene priznaju da su takvo razmišljanje zahvatilo i njih, te puno vremena posvećuju brizi o ishrani i paze da se ne ugoje. Često se dešava da žene budu ljute na sebe zbog pola kilograma više, iako objektivno spadaju u kategoriju neuhranjenih po BMI tabelama.

Zdrav odnos prema telu i ishrani

Ključno je ne dozvoliti medijima da ispiru mozak. Važno je biti zdrav i rumen, koliko god je to moguće. Mnoge žene ističu da im je stalo da lepo izgledaju i budu vitke, ali ne po cenu zdravlja. To se postiže pravilnom i zdravom ishranom, ne gladovanjem i sportom.

Bitno je da čovek pre svega poštuje sebe i svoje telo, i da bude svestan njegovih mogućnosti i ograničenja. Nemamo svi iste fizičke predispozicije i u skladu sa tim treba živeti. Nemaju sve žene manekensku građu i ne treba to da im bude ideal.

Opasnosti rigoroznih dijeta

Rigorozne dijete koje podrazumevaju totalno gladovanje su potpuno beskorisne. Ljudi su samo u tripu da im dijeta pomaže nešto, a u stvari samo muče organizam i na kraju im ispadne još gore. Poenta je da se samo malo koriguje standardna ishrana - i dalje je potrebno pet obroka dnevno, ali sa izborom zdravijih namirnica.

Umesto drastičnih mera, preporučuje se:

  • Zamena belog hleba integralnim proizvodima
  • Korišćenje niskokaloričnih mesa (piletina, riba)
  • Povećanje unosa voća i povrća
  • Smanjenje ili izbacivanje slatkiša i gaziranih sokova
  • Uvođenje redovne fizičke aktivnosti

Psihološki aspekti

Mnoge žene su svesne da je opterećenost kilogramima problem u glavi, ali dobro je sve dok je osoba svesna toga. Bitno je da se čovek lepo oseča, da ne gladuje i da ne broji kalorije, ali i naravno da ne jede prekomerno.

Strah od debljanja može dovesti do ozbiljnih poremećaja ishrane kao što su anoreksija i bulimija. Važno je shvatiti da vladamo svojim telom - ako želimo da radimo na tome da imamo dobro telo, onda ćemo ga i imati. Nikakvo gladovanje ne pomaže bez sporta i balansirane ishrane.

Kako postići zdrav balans

Umesto opsesije brojkama na vagi, fokus treba staviti na:

  1. Osećaj zadovoljstva sopstvenim izgledom
  2. Održavanje zdravih navika u ishrani
  3. Redovnu fizičku aktivnost koja donosi zadovoljstvo
  4. Prihvatanje sopstvenih fizičkih predispozicija
  5. Izbegavanje poređenja sa drugima

Zaključak

Nije važno koliko kilograma vaga pokazuje, već kako se osećate u svom telu. Nismo svi isto građeni, tako da sve formule oko idealne težine padaju u vodu. Najbolji pokazatelj je vaše samopouzdanje i osećaj zadovoljstva sobom.

Zdravlje treba staviti na prvo mesto, a ne broj na vagi. Vitkost ne sme da bude sinonim za zdravlje, kao ni punoća za nezdrav život. Ključ je u balansu, umerenosti i poštovanju sopstvenog tela.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.